Sadece yapma, en doğrusunu yap. Bu, yaşamdaki her şey için geçerlidir ve yaş ilerledikçe giderek önem kazanan güç antrenmanı için de farklı değildir. İşte dört yaygın güç antrenmanı hatası ve düzeltmek için ipuçları:

  1. Programları Çok Sık Değiştirme

Birçok etkin güç antrenmanı programı vardır. Üniversitede de okuyabileceğin pek çok önemli konu var. Alakasız mı? Kolejde, bir sınıfa kaydolursun ve bir sömestr boyunca devam edersin. Bu, yeterli bilgi kazanmanın ve ustalaşmanın en iyi yoludur. Ne yazık ki, bazı egzersiz yapanlar bu zihniyeti güç antrenmanlarına uygulamazlar. Uzun vadeli ilerleme, çoğunlukla dürtüsel “program değiştirme” nedeni ile terk edilir, çünkü hep mucize beklenir.

Ne Yapmalı?: Etkili bir programa başladıktan sonra, ona bağlı kal ve vücudunun bu rutine adapte olup sürekli ilerlediğinden emin ol. Hepsinden önemlisi – vücuduna zaman ver!

  1. Ağırlık Kaldırma… Sabit ya da Değişken

Halter egzersizlerinin çoğu, direnci dikey olarak yukarı aşağı hareket ettirerek (ör. squat, dead lift, shoulder press, pull-up) yer çekimine doğrudan karşı koyma ile yapılır. Yerçekimi ile hareket ediyoruz, yani momentumla uğraşmak zorundayız. Üç hareket düzleminde çalıştığımız için, güç antrenman programlarımızı da buna göre ayarlamalıyız.

Ne Yapmalı?: Egzersizlerin sabit ya da değişken ağırlıkla olması sonuç için önemlidir.

  1. Asla Hızını Değiştirme

Güç antrenmanı, kas gelişimi için mükemmeldir, ancak bunu bir rutinde yapmak da yaşam için aynı derecede önemlidir. Bununla birlikte, çoğu güç antrenmanı da yavaş ve kontrollü bir tempoda yapılır. Eğer güç antrenmanınızın tümü sürekli yavaş bir tempoda ise, o zaman doğru yolda değilsinizdir.

Ne Yapmalı?: Ağırlık antrenmanında biraz daha hızlı hareket ettirmeyi dene – hatta belki zaman zaman da daha yavaş. Her yeni aşamada seni zorlayacak şekilde hızlan ya da yavaşla ancak bu asla hareketlerinin özensiz olmasını sağlayacak düzeyde olmasın.

  1. Hafif Ağırlıkları Kaldır

Ağır ağırlıkları kaldırmanın yaygın korkusu, çoğu asılsız ve mantıksız korku gibi, seni çok hantal yapacaktır. Çok büyük kasları büyütmek son derece zorken kadınlar için cinsiyetler arasındaki hormon farklılıkları nedeniyle daha da fazla zor. Daha ağır kaldırmak, 10 liradan 200 liraya kadar gitmek anlamına gelmez. İstikrarlı bir artışa bağlı kalarak güçlenme, kas güçlendirme ve fiziksel yeterlilikte gerçek kazanımlar garanti edilmektedir.

Ne Yapmalı?: Bir süre için zorlu bir ağırlığı rahatça kullandıktan sonra, hedeflerini gerçekleştirmeyi dene ve yorulana dek durma. Hedeflerinden iki veya daha fazlasını gerçekleştirdikten sonra, ağırlığı artırmanın güvenli olduğuna emin olabilirsin.

Özetle;

Güç antrenmanı ile gerçek bir ilerleme yapmak kolay değil, ancak daha sonraki yıllarımızı güçsüz, hareketsiz ve ağrılı yaşamak daha da zor. İhtiyacınız olan tek şey tutarlılık ve gücün doğru karışımı. Daha ağır ağırlıkları daha yavaş kaldırın, hafif ağırlıkları daha hızlı kaldırın; güç antrenmanında başarıya giden yolda daha iyi olacaksınız!

 

3Shares

Yorumlar

Yorumlar

8 Ağustos 2017

0 responses on "GÜÇ ANTRENMANI İLE İLGİLİ BİLİNEN 4 YANLIŞ"

Leave a Message

Bize Ulaşın

Life Fitness Academy Türkiye İletişim

Ulus Mahallesi Öztopuz Caddesi No:28 Beşiktaş/İstanbul

0212 213 36 37

info@lfaturkiye.com

top

®Lıfe Fıtness Academy'nin tüm hakları Life Fıtness Türkiye mümessili ve distribütörü EKS DIŞ TİCARET A.Ş.'ye aittir. Sitede kullanılan içerikler izin alınmadan herhangi bir yerde kullanılamaz ve ya yayımlanamaz.  İzinsiz biçimde alınan içerikler hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Setup Menus in Admin Panel