Fitness Kulübü Yöneticilerini İlgilendiren 6 Trend

International Health, Racquet & Sportsclub Association (IHRSA), ClubIntel’in yardımıyla 2016 Fitness Kulübü Tüketici Raporu’nu yayınladı. Bu yazıda, fitness trendleri ile ilgili 6  madde ele alınmaktadır.

      1. Small Group Training artıyor

Kulüp sahipleri, personal trainingden elde edilen gelir konusunda ihtiyatlı davranmalılar.
En az bir personal training(PT) alan üyelerin sayısı, ClubIntel  verilerine göre 2014’ten 2015’e %12  geriledi. Ve bunun tersine, small group training(SGT)  %31 arttı. Bunun sonucu ortaya çıkma nedeninin SGT’nin PT’e göre %30 daha uygun fiyatlı olması ve sosyalleşmeye katkısı gösteriliyor.

  1. Fiyat ve Değer her zamankinden daha fazla birbirine bağlı

Basitçe söylemek gerekirse: Fiyat ve değer aynı değildir. Raporda, fiyatın ” Bir sağlık / fitness tesisinin değer teklifinin tüketici tarafından değerlendirilmesi ” yansıttığı belirtildi. Birçok üye düşük maliyetli fitness kulüplerini tercih etmeye devam ediyor ve fitness kulübü sahiplerinin ayda 100 dolardan fazla farkla vaat ettikleri “lüks” kavramını haklı çıkarmalarını zorlaştırıyor.

  1. Fitness endüstrisi demografik olarak bölünmüş halde kaldı

Raporda, fitness kulüplerinin öncelikle varlıklı, iyi eğitimli Amerikalılara hizmet ederken diğer tüm sosyo-ekonomik gruplara hizmet edecek bir çözüm arayışı içinde değil. Özellikle azınlık gruplar,
yaşam biçimlerine hitap eden niş kulüplere giderek daha fazla çekmeye devam ediyor.

  1. Y kuşağı, Satın alma davranışlarıyla pazarı etkiliyor

Butik stüdyolar öncelikle ClubIntel’e göre Y kuşağı  tarafından “yönlendiriliyor ve destekleniyor”. Stüdyo üyeleri endüstri ortalamasından neredeyse 10 yıl daha genç. Bir sağlık kulübünde, Y kuşağı yenilik, eğlence, kişisel ifade ve aile bağı gibi faktörlere dikkat ediyor.   Önceki nesil karşılama personelinin sadece ismiyle seslenmesini yeterli görürken, Y nesli bunu yeterli bulmuyor. Y kuşağı kişiselleştirilmiş bir deneyim oluşturulmasını ve duygusal bir bağ kurulmasını bekliyor. Rapora göre, butik kulüplere üye olanların yüzde 85’i birden fazla tesiste de üyeliği bulunuyor.

  1. Eski iş modellerinin şimdi yeni kıyafetleri var

2015 yılında ClubIntel, yardımcı gelirler hariç butik kulüplerin toplam gelirinin geleneksel kulüplerden yaklaşık 4 milyar $ daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Fitness stüdyoları tüm tüketicilerin %35’ini kendilerine çekti. Raporda, butik  stüdyoların sayısı 2014 yılından bu yana %37 oranında artarken geleneksel ticari kulüp artış hızı azalarak sadece %1,6  dolayında gerçekleşti.

  1. Yaratıcı yıkım

ClubIntel’e göre, fitness endüstrisi son yıllarda olgunlaştı ve “yaratıcı yıkım” yaratan değişiklikler getirdi. Ortalama tesis büyümesi, ortalama kulüp üyeliğindeki büyümeyi geride bıraktı.Raporda,
yeni pazar segmentlerinin ve iş modellerinin (örneğin geleneksel oyuncuların kendilerini lüks oyuncular olarak yeniden konumlandırdıkları) ortaya çıkması manzarayı daha da spesifik hale getirdiği belirtildi.

0Shares

Yorumlar

Yorumlar

5 Temmuz 2017

0 responses on "Fitness Kulübü Yöneticilerini İlgilendiren 6 Trend"

Leave a Message

Bize Ulaşın

Life Fitness Academy Türkiye İletişim

Ulus Mahallesi Öztopuz Caddesi No:28 Beşiktaş/İstanbul

0212 213 36 37

info@lfaturkiye.com

top

®Lıfe Fıtness Academy'nin tüm hakları Life Fıtness Türkiye mümessili ve distribütörü EKS DIŞ TİCARET A.Ş.'ye aittir. Sitede kullanılan içerikler izin alınmadan herhangi bir yerde kullanılamaz ve ya yayımlanamaz.  İzinsiz biçimde alınan içerikler hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Setup Menus in Admin Panel