Atletizm severler Berlin’e kilitlendi.

 

24 eylül 2017 pazar sabahı tüm atletizm dünyası 44.sü yapılan BMW Berlin marathon’una kitlenmişti ve bu algı aslında mayıs ayında NIKE markasının Breaking2 projesi ile başlamıştı.

Peki neydi bu breaking2 project ?

NIKE tarafından seçilen 3 atlet ile 42.195m olan maraton mesafesinin en ideal hava şartlarında, en ideal parkurda, en ideal saat diliminde ve en ideal destek ile 2 saatin altında koşulabileceğini iddaa etmesi ile başladı.NIKE tarafından seçilen 3 atlet;

  • 2016 olimpiyat şampiyonu Eliud Kipchoge
  • 3 defa Boston maratonu şampiyonu Lelisa Desisa ve
  • Yarı maraton dünya rekortmeni zersenay Tadese idi.

Bu deneme 6 mayıs sabahı Türkiye saati ile 05.45’te İtalya’da monza formula1 pistinde koşuldu.

NIKE tarafından seçilen bu 3 atlete maratonu 2 saatin altında koşturmak için toplamda 18 pacer eşlik etti ve bu pacerların temel hedefi atletlerin her 1k yı 2.50 pace de (yani her 1km yi 2dk50sn) geçirmekti.

Bu projede :

Eliud Kipchoge,   2.00.25 (dünya rekorundan tam 2dk32sn daha hızlı )koşarak tüm dikkatleri topladı.Tabiki bu bir rekor değildi çünkü iaaf kurallarına göre değil tamamen kendi kuralları olan bir proje çalışmasıydı.Ancak bu projenin etkisi tüm dünya’da ve ülkemizde koşu dünyasında büyük yankı uyandırdı. Eliud Kipchoge belki 2 saatin altını koşamamıştı ama tüm dünyanın maratonda 2 saat barajının altına inilebileceğine karşı olan inancını artırıp herkesi cesaretlendirmişti .

 

42. Berlin-Marathon Eliud Kipchoge

İşte bu deneme ile başlayan sub2 (yani 2 saatin altı ) söylemleri kendisini dünya rekorunun koşulduğu ve en iyi maraton parkuru olarak kabul edilen, dünyanın 6 major maratonundan biri olan  Berlin maratonu’nda daha popüler hale geldi ve Eliud Kipchoge’nin Berlin maratonunda yer alacağını söylemesi ile bu popülerlik tavan yaptı.

Bu noktada 2017 yılının en iyi maraton derecesin koşan Wilson Kipsang’ta Berlin maratonunda yer alacağını açıkladı ve Berlin maratonu tam en iyi 2 maratoncuya ev sahipliği yapacak derken 2016 Berlin maratonu şampiyonu Kenenisa Bekele’de Berlin’de koşacağını açıkladı.

Tabi bu 3 önemli atletin aynı anda start çizgisinde olması herkesi inanılmaz heyecanlandırdı ve herkes dünya rekoru hayali ile tutuşmaya başladı.ancak 24 eylül sabahı atletlerin ve tüm atletizm severlerin hoşuna gitmeyen yağmurlu Berlin sokakları onları bekliyordu.

Yarış startının verilmesi ile atletler ve onlara pace konusunda yardım eden pacerlar ilk 10k yı hedef olan dünya rekorundan daha hızlı geçtiler ancak kilometreler ilerlediğinde gruptan ilk kopan atlet beklenmeyen bir şekilde Kenenisa Bekele oldu . İlerleyen kilometrelerde yarış temposu devamlı olarak dünya rekoru seviyesinde koşuldu (2.53-2.58 arası) ancak 30. kilometreye geldiğimizde sürpriz bir şekilde Wilson Kipsang yarışa devam edemedi ve bıraktı.

İşte bu noktada pacerlarında görevlerini yerine getirerek ayrılmalarından sonra Eliud kipchoge ve Guye Adola başbaşa kaldılar.yarışın 37. kilometresine kadar rekor temposunu koruyan atletler bu noktadan sonra hava şartlarının ve yol durumunun da etkisi ile tempoyu kaybetmeye başladılar ,40 km civarlarında hiç kimsenin bu noktaya kadar gelmesini beklemediği Guye Adola atak yaptı ve Eliud Kipchoge’nin 30 metre kadar önüne geçti fakat burada tecrübe devreye girdi ve maratonda ideal koşu rotasını gösteren yerdeki mavi çizgiyi takip eden Eliud Kipchoge son 1k civarında Guye Adola’yı yakaladı ve 44.BMW Berlin maratonu’nu 2.03.32 ile kazanan isim olurken Guye Adola 2.03.46 ile ikinci basamakta yer aldı.

Belki beklenen dünya rekoru gelmedi ama son anına kadar heyecanlı bir yarış oldu .

44.BMW Berlin maratonunun bir diğer önemli noktası ise nerdeyse 44.000 koşucunun start almasıydı 🙂

44.BMW Berlin maratonu sonuçları

“#BREAKING2 | Streamıng Live 2016 : Buradan breaking2 öncesi ve sonrası görüntüleri izleyebilirsiniz. 2017 videosu çıktığı zaman sizinle paylaşacağız.”

2017 yılının Ekim ve Kasım aylarında takip etmenizi tavsiye edeceğimiz yarışlar ise şu şekilde :

 

08  Ekim  2017     Chicago Maratonu

15  Ekim  2017      Amsterdam Maratonu

05 Kasım 2017     New York Maratonu

12 Kasım 2017     Vodafone Istanbul Maratonu

 

 

Kasım ayında tekrar görüşmek üzere 🙂

 

Yazar: Mehmet Çetin – Life Fitness Master Running Coach

 

0Shares

Yorumlar

Yorumlar

28 Eylül 2017

0 responses on "Atletizm severler Berlin’e kilitlendi."

Leave a Message

Bize Ulaşın

Life Fitness Academy Türkiye İletişim

Ulus Mahallesi Öztopuz Caddesi No:28 Beşiktaş/İstanbul

0212 213 36 37

info@lfaturkiye.com

top

®Lıfe Fıtness Academy'nin tüm hakları Life Fıtness Türkiye mümessili ve distribütörü EKS DIŞ TİCARET A.Ş.'ye aittir. Sitede kullanılan içerikler izin alınmadan herhangi bir yerde kullanılamaz ve ya yayımlanamaz.  İzinsiz biçimde alınan içerikler hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Setup Menus in Admin Panel