ACSM 2019 Fitness Trendleri

American College of Sports Medicine (ACSM), yıllık fitness trend tahminini açıkladı ve egzersiz uzmanları, şaşırtıcı olmayan bir şeklide, giyilebilir teknolojinin önümüzdeki yıl yine en iyi fitness trendi olacağını söylüyor.Sonuçlar, ACSM Health & Fitness Journal’ın Kasım / Aralık sayısında yayınlanan “Dünya Çapında 2019 Eğilim Eğilimleri Araştırması” başlıklı makalede yayınlandı. Anket,  çeşitli spor ortamlarındaki eğilimleri ortaya çıkarmak üzere tasarlandı ve  ACSM tarafından sertifikalandırılmış  dünya çapında 2000’den fazla sağlık ve fitness uzmanı tarafından dolduruldu. Seçim olarak kırk iki potansiyel eğilim verildi ve
ilk 10  sıralama da ACSM tarafından yayınlandı.
2019 için ilk 10 fitness trendi şunlar:

Giyilebilir Teknolojiler
Giyilebilir teknoloji, aktivite takip cihazları, akıllı saatler, kalp atış hızı monitörleri ve GPS izleme cihazlarını içeriyor. Örnekler, Misfit®, Garmin® ve Apple® tarafından yapılanlar gibi fitness ve etkinlik izleyicileridir. Bu cihazlar kalp atış hızını, kalorileri, oturma süresini ve daha fazlasını izleyebilir. Giyilebilir teknoloji ilk olarak 2016 yılında bir fitness trendi olarak ortaya çıktı. 2016 ve 2017 yıllarında # 1 trend oldu ve 2018 için # 3’e düştü. Ve şimdi yeniden zirveye çıkıyor.

Grup Antrenmanı
Grup antrenmanı eğitmenleri, özel olarak tasarlanmış, daha büyük kitlelere etki eden sınıflarla bireyleri antrene eder, yönlendirir ve motive eder (G.A olabilmesi için, beşten fazla katılımcı veya bir grup olmalı). Grup sınıfları, sınıflarındaki bireylerin fitness hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan liderlik tekniklerine sahip eğitmenler ile farklı fitness düzeyleri için etkili ve motivasyon seansları olacak şekilde tasarlanmıştır. Kardiyo tabanlı sınıflardan ve kapalı alan bisiklete dansa dayalı sınıflardan step sınıflarına kadar birçok türde sınıf ve ekipman bulunmaktadır. 2019 araştırmasında, bu eğilimin tanımı büyük grup eğitiminden grup eğitimine değiştirildi. Grup antrenmani eğitim programları uzun süredir devam ediyor ve fitness trendleri anketi başladığından beri dünya çapında bir potansiyel olarak görülüyor. Bununla birlikte, 2017’de sadece listede 6. sıradaydı,  2018 anketinden itibaren 2. sıraya yerleşmiş gözüküyor.

Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman (HIIT)
   Bu antrenman programları tipik olarak, yüksek yoğunluktaki antrenman alıştırmalarından sonra kısa bir dinlenme süresinin kısa patlamaları içerir. Ticari HIIT örnekleri birkaç tane olmasına rağmen , temel olarak yoğunlukları % 90’ın üzerinde setlerin ardından dinlenme etkindir.
Önceki anketlerde olası bir eğilim olarak sunulsa da, ilk 20’de uzun bir süre yer alamamıştı, HIIT 2014 ve 2018 anketlerinde 1. sıradaydı ve 2014’ten beri her yıl ilk beşte yer alıyor. Bazı fitness profesyonellerinin potansiyel olarak artan uyarılarına rağmen HIIT, tüm dünyada fitness salonlarında popüler olmuştur.

Aktif Yaşlanma için Fitness Programları
Baby Boomer ve eski nesillerin fitness ihtiyaçlarına vurgu yapan ve ona hitap eden bir trend. Bu bireylerin genel olarak genç meslektaşlarına göre daha fazla parası vardır ve spor kulüpleri bu büyüyen pazardan faydalanabilir. İnsanlar daha uzun yaşamakta, daha uzun süre çalışmakta ve daha uzun süre sağlıklı ve aktif kalmaktadırlar.  Geçen sene, aktif yaşlananlar için fitness programları 9. sıradaydı.

Serbest Vücut Ağırlığı
Değişken dirençli vücut ağırlığı antrenmanları ve çoklu hareket düzlemleri kullanan nöromotor hareketlerin bir kombinasyonu olan bu program, eğitim modeli olarak vücut ağırlığını kullanmakla ilgilidir. Vücut ağırlığı eğitimi genellikle minimal ekipman kullanır ve bu da onu etkili bir şekilde antrenman için ucuz ve işlevsel bir yol haline getirir. Vücut ağırlığı antrenmanları  2013 yılında yapılan trend araştırmasında 3. sırada yer alarak  ilk kez ortaya çıktı ve 2017’de  2. ve 2018’de   4. sırada yer aldı. Vücut ağırlığı antrenmanları 2013’ten önce anket araştırılmalarının hiç birinde yer almıyordu.  Dünyadaki pek çok fitness salonunda trend olmasından sonra trend olarak listelere girmeye başladı.

Sertifikalı Fitness Uzmanlarını Kullanmak
  Sağlık / fitness profesyonelleri için tam olarak akredite edilmiş eğitim programları ve sertifikasyon programları yoluyla sertifikalı sağlık / fitness profesyonellerinin işe alınmasının önemi her zamankinden daha fazla. Daha fazla sertifikasyon programı , Ulusal Sertifikalandırma Komisyonları Komisyonu (NCCA) tarafından akredite edilmiştir ve böylece işverenlerin belgelendirme onayına kolay erişime izin vermektedir. Sertifikalı fitness uzmanlarını istihdam etmek ve sertfikalı fitness eğitmeni olmak gittikçe önem kazanıyor.

Yoga
Yoga geçtiğimiz yıl içinde çeşitli formlar almıştır (Power Yoga, Yogilates, sıcak ortamlarda yoga ve diğerleri dahil). Öğretim bantları ve kitaplar da birçok yoga biçiminde sertifikalar gibi bol miktarda bulunmaktadır. Yoga ilk olarak 2008 yılında bu ankette ilk 10’da yer aldı, 2009’da ilk 20’den düştü, ancak 2010 (# 14) ve 2011 (# 11) anketlerinde büyük bir geri dönüş yaptı. 2012 yılında, Yoga listede # 11, 2013’te # 14’e ve 2015’te # 7’ye yükseldi. 2017’de 2015’te # 7 noktasını ve 2016’da # 10’u işgal ettikten sonra # 8’i aldı. Geçen yıl ise 7. sırada yer alıyordu.

Kişisel Antrenör
Bu eğilim, kişisel fitness eğitmenliğinin çevrimiçi, sağlık kulüplerinde, evde ve fitness tesislerine sahip işyerlerinde daha erişilebilir hale gelmesiyle devam ediyor. Kişisel fitness eğitmenliği, her bir müşterinin bireysel ihtiyaçlarına ve hedeflerine özel antrenmanlar için bir müşteriyle birlikte çalışan antrenör ile çeşitli fitness testi yaparak hedef belirleme içerir. Fitness Trendleri anketi ilk yapıldığı günden beri bu eğilim ilk 10 da yer almayı başarmıştır.

Fonksiyonel Fitness Eğitimi
Günlük yaşam aktivitelerini iyileştirmek için dengeyi, koordinasyonu, gücü ve dayanıklılığı geliştirmek için kuvvet antrenmanı ve diğer faaliyetleri / hareketleri kullanma eğilimidir. Bir kişinin günlük rutininin bir fonksiyonu olarak yapabileceği gerçek fiziksel aktivitelerin çoğaltılması, fonksiyonel zindelik ilk olarak 2007’de # 4 sırada ankette ortaya çıktı, ancak 2008’de # 8’e ve 2009’da # 11’e düştü. 2010 için ilk 10’da yeniden ortaya çıktı. # 7’de ve 2011’de # 9’da. 2012 yılında fonksiyonel fitness # 10 ve 2013 ve 2014’te 2015 için # 8, # 2016’da 7, 2017’de 12 ve 2018’de # 10 idi. Daha yaşlı yetişkinler için fitness programları ile (müşterinin ihtiyaçlarına bağlı olarak trend # 4’e bakınız). Fonksiyonel fitness ayrıca  klinik programlarda ve günlük hayatta yapılan etkinlikleri çoğaltmak içinde kullanılıyor.

Egzersiz İlaçtır (EIM)
Exercise is Medicine (EIM), birinci basamak hekimlerinin ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarının, her hasta ziyaretinin bir parçası olarak fiziksel aktivite değerlendirmesi ve ilgili tedavi önerilerini içermeleri ve hastalarını antrenman profesyonellerine yönlendirmeleri konusunda teşvik eden küresel bir sağlık girişimidir. Buna ek olarak, EIM spor profesyonellerini yerel toplumlarında sağlık ekibinin bir parçası olarak kabul etmektedir. EIM 2017 yılında 7. trend ve 2018 için 12. idi.

Kaynak: https://journals.lww.com/acsm-healthfitness/Fulltext/2018/11000/WORLDWIDE_SURVEY_OF_FITNESS_TRENDS_FOR_2019.6.aspx

 

5Shares

Yorumlar

Yorumlar

30 Mayıs 2019

0 responses on "ACSM 2019 Fitness Trendleri"

Leave a Message

Bize Ulaşın

Life Fitness Academy Türkiye İletişim

Ulus Mahallesi Öztopuz Caddesi No:28 Beşiktaş/İstanbul

0212 213 36 37

info@lfaturkiye.com

top

®Lıfe Fıtness Academy'nin tüm hakları Life Fıtness Türkiye mümessili ve distribütörü EKS DIŞ TİCARET A.Ş.'ye aittir. Sitede kullanılan içerikler izin alınmadan herhangi bir yerde kullanılamaz ve ya yayımlanamaz.  İzinsiz biçimde alınan içerikler hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Setup Menus in Admin Panel