2020 Fitness Trendleri

2020 FITNESS TRENDLERİ

American College of Sports Medicine (ACSM), yıllık fitness trend tahminini açıkladı ve egzersiz uzmanları, şaşırtıcı olmayan bir şeklide, giyilebilir teknolojinin önümüzdeki yıl yine en iyi fitness trendi olacağını söylüyor.Sonuçlar, ACSM Health & Fitness Journal’ın Kasım / Aralık sayısında yayınlanan “Dünya Çapında 2020 Eğilim Eğilimleri Araştırması” başlıklı makalede yayınlandı. Anket,  çeşitli spor ortamlarındaki eğilimleri ortaya çıkarmak üzere tasarlandı ve  ACSM tarafından sertifikalandırılmış  dünya çapında 3000’den fazla sağlık ve fitness uzmanı tarafından dolduruldu. Seçim olarak 38 potansiyel eğilim verildi.
İlk 20  sıralama da ACSM tarafından yayınlandı.

Sizin için derlediğimiz 2020  için ilk 10 fitness trendi şunlar:

1.GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLER 

Giyilebilir teknoloji yine  2016’dan beri (tek istisna 2018’de 3’e düşmüştü) olduğu gibi 1 numarada! Giyilebilir teknolojiler fitness izleyicileri, akıllı saatler, Kalp nabız monitörleri ve GPS izleme cihazlarını içeriyor. Örnek olarak Fitbit tarafından üretilenler gibi spor ve etkinlik izleyicileri dahil, Samsung Gear Fit2 , Misfit, Garmin ve Apple Watch . Bu cihazlar nabız, kalori, oturma süresi ve daha fazlasını takip edebiliyorlar. Hepsinde bazı doğruluk sorunları olsa da, aktivite izleme sorunlarını yeterince iyi çözüldüğü görülüyor. Giyilebilir teknolojilerin yaklaşık 95 milyar dolarlık bir sektör olduğu tahmin edililiyor.

Örneğin; Apple Watch’ın Life Fitness kardiyo ekipmanları ile nasıl kolayca senkronize edildiğini görün.

 

2.YÜKSEK YOĞUNLUKLU ARALIKLI ANTRENMAN (HIIT)

 Bu egzersiz programları tipik olarak kısa süreli dinlenme sürelerinin ardından kısa süreli yüksek yoğunluklu egzersizler içerir. Araştırmanın bir kısmı önceki yıllarda muhtemel bir eğilim olarak görülse de ilk 20’ye giremiyordu. 2014 ve 2018 anketlerinde 1 (2016 ve 2017’de 3 numaraya düşmüştür) ve 2014 ile 2020 arasında ilk 5’e girmiştir . HIIT’in odaklı birbirinden farklı çok sayıda ticari kulüp örneği olmasına rağmen , tümü aynı şekilde yüksek  yoğunlukları  ( maximum kapasitenin % 90’ın üzerinde olması) vurgulamaktadır. Bazı fitness uzmanlarının HIIT egzersizler hakkında potansiyel yaralanma oranları artışı konusunda uyarılara rağmen, bu egzersiz şekli tüm dünyada fitness salonlarında popüler olmuştur.

 

3.GRUP ANTRENMANI

Beşten daha fazla katılımcının yer aldığı, en az bir eğitmen tarafından, belli bir amaç için liderlik ve motive ettiği egzersizler olarak tanımlanır. Grup sınıfları, kardiyo-temelli sınıflardan iç mekan bisikletine ve dans-temelli sınıflara kadar birçok sınıf ve teçhizatı öğreten eğitmenlerle farklı fitness düzeyleri için etkili, motive edici seanslar olarak tasarlanmıştır. Grup egzersiz eğitimi programları uzun süredir sürmekte ve bu anketin başlangıçta yapılmasından bu yana dünya çapında potansiyel bir eğilim olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak, fitness trendleri top 20 listesine 2017’den önce grup egzersizleri hiç yer almamıştı. 2017 yılında ilk defa 6. Sıradan girmiş 2018 ve 2019 anketlerinde sırasıyla 2. olarak yer almıştı.  2020 için, grup eğitimi hafifçe aşağıya düşerek 3. sırada yer aldı.

 

4.SERBEST AĞIRLIK ANTRENMANI

Önceki anketler “güç antrenmanı” olarak tanımlanan bir kategoriyi içeriyordu. Güç antrenmanı olarak tanımlanan antrenmanlar yerini daha spesifik bir tanımı ve daha geniş kapsamı olan serbest ağırlık antrenmanına bıraktı. Eğitmenler her alıştırma için uygun formu öğreterek başlarlar ve ardından doğru form tamamlandığında direnci kademeli olarak arttırırlar. Periyodik olarak yeni egzersizler eklenir ve bunlar forma veya hareket seviyesinde başlar. Serbest ağırlık antrenmanları listeye ilk kez 2020 trendlerinde 4. Sıradan giriş yaptı.

 

5.KİŞİSEL ANTRENÖR

Bire bir antrenman veya diğer bir ismiyle kişisel antrenörlük “mesleği*” çevrimiçi ortamda, sağlık kulüplerinde, evde ve fitness olanaklarına sahip tesislerde daha erişilebilir hale gelmeye başladı. Kişisel antrenör, müşterinin bireysel ihtiyaçlarına ve hedeflerine özgü antrenmanları düzenlemek için (hizmet alan ile) fitness testi yaparak durum ve hedef belirlemeyi içerir. Bu anket ilk kez 2006 yılında yayınlandığından beri, kişisel antrenörlük en iyi 10 trend arasında yer almıştır. 2017 yılında 9. 2018 ve 2019’da 8. sıradaydı.

 

6.EGZERSİZ İLAÇTIR (EIM)

Exercise is Medicine (EIM), birinci basamak hekimlerinin ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarının, her hasta ziyaretinin bir parçası olarak fiziksel aktivite değerlendirmesi ve ilgili tedavi önerilerini içermeleri ve hastalarını antrenman profesyonellerine yönlendirmeleri konusunda teşvik eden küresel bir sağlık girişimidir. Buna ek olarak, EIM spor profesyonellerini yerel toplumlarında sağlık ekibinin bir parçası olarak kabul etmektedir. 2017 yılında 7. sırada, 2018’de 12. , 2019’da 10. 2020’de ise daha yukarı tırmanarak  6. sıraya yerleşiyor.

 

7.VÜCUT AĞIRLIĞI ANTRENMANI

 Değişken dirençli vücut ağırlığı antrenmanları ve çoklu hareket düzlemleri kullanan nöromotor hareketlerin bir kombinasyonu olan bu program, eğitim modeli olarak vücut ağırlığını kullanmakla ilgilidir. Vücut ağırlığı antrenmanları genellikle minimal ekipman kullanır (çok büyük ağırlıkla sadece kendi ağırlığınızla antrenman yaparsınız) ve bu da onu etkili bir şekilde antrenman için ucuz ve işlevsel bir yol haline getirir. Vücut Ağırlığı Antrenmanı ilk kez 2013 yılında yapılan trend anketinde 3. sırada ve no. 2017 yılında 2. sırada, 2018’de 4. sırada yer aldı. 2019’da 5. sıraya düşen Vücut Ağırlığı Antrenmanı, 2013’ten önce hiçbir trend listesinde yer almıyordu, çünkü son birkaç yılda dünyadaki fitness salonlarında popüler oldu.

 

8.AKTİF YAŞLANMA İÇİN FITNESS PROGRAMLARI

Baby Boomer ve eski nesillerin fitness ihtiyaçlarına vurgu yapan ve ona hitap eden bir trend. Bu bireylerin genel olarak genç meslektaşlarına göre daha fazla parası vardır ve spor kulüpleri bu büyüyen pazardan faydalanabilir. İnsanlar daha uzun yaşamakta, daha uzun süre çalışmakta ve daha uzun süre sağlıklı ve aktif kalmaktadırlar.  Bu eğilim 2007’den bu yana ilk 10’a girdikten sonra (2007’de 2. sıradan güçlü bir giriş yapmıştı  ) sonra 2019 yılına geldiğimizde 4. sıraya düşmüştü. 2020 Fitness Trendlerinde bu düşüşe devam ederek 8. sıraya geriliyor.

 

9.SAĞLIK KOÇLUĞU

Gittikçe büyüyen bu trend, davranış bilimini kullanarak sağlık ve yaşam tarzı şeklini iyileştirmeyi ve geliştirmeyi amaçlar.Sağlık Koçluğu, destek, hedef belirleme, rehberlik ve teşvik sağlayan koçla bire bir (ve bazen küçük gruplar halinde) bir yaklaşım kullanır. Sağlık koçu, davranış değişikliğine müdahale etme stratejilerini kullanarak hizmet verdiği kişinin değerleri, ihtiyaçları, vizyonu ve kısa/uzun vadeli hedeflerine odaklanır. Önceki anketler sağlık koçluğunu içermekteydi, ancak 2019 anketi için eğilimi daha iyi tanımlayan “sağlık” terimi eklendi. Sağlık koçluğu, 2010’dan beri ilk 20 trendde yer alıyor. 2014 yılında 17. sıradaydı. 2015 yılında 13. 2016’da 13. 2017’de 15. 2018’de 18. ve 2019’da ise 11. sırada yer almıştı.

 

10.SERTİFİKALI FITNESS PROFESYONELLERİNİ İSTİHDAM ETMEK

Sertifikalı fitness profesyonelleri önemini 2020’de de koruyor. (LFA Türkiye olarak bizim için önem sıralamasında her zaman No.1 olarak yer alacak. )  Sağlık / fitness profesyonelleri için tam olarak akredite edilmiş eğitim programları ve sertifikasyon programları yoluyla sertifikalı sağlık / fitness profesyonellerinin işe alınmasının önemi her zamankinden daha fazla. Daha fazla sertifikasyon programı , Ulusal Sertifikalandırma Komisyonları Komisyonu (NCCA) tarafından akredite edildi ve böylece işverenlerin belgelendirme onayına kolay erişime izin vermektedir. Sertifikalı fitness uzmanlarını istihdam etmek ve sertfikalı fitness eğitmeni olmak gittikçe önem kazanıyor. Bu kategori 2019 da “Eğitimli, tecrübeli ve sertifikalı eğitmen” kategorisi ile yer değiştirmişti.

 

 

 

2020 Fitness Trendleri - Katılımcıların Yaşları

Şekil1: 2020 Fitness Trendleri Anketine katılan katılımcıların yaşları

 

2020 Fitness Trendleri- Katılımcıların yıllık gelirleri

Şekil2: 2020 Fitness Trendleri Anketine katılan katılımcıların yıllık gelirleri

 

 

2020 Fitness Trendleri Nerede çalışıyrlar

Şekil3: 2020 Fitness Trendleri Anketine katılan katılımcıların çalıştıkları kurumlar

 

 

2020 Fitness Trendleri - Katılımcıların Yaşları

Şekil4: 2020 Fitness Trendleri Anketine katılan katılımcıların deneyimleri

 

 

2020 Fitness Trendleri- Hangi sertifikaya sahipler

Şekil5: 2020 Fitness Trendleri Anketine katılan katılımcıların sahip oldukları sertifikalar

 

 

2020 Fitness Trendleri - Katılanların görevleri

Şekil6: 2020 Fitness Trendleri Anketine katılan katılımcıların görevleri

Şekil7: 2020 Fitness ilk 20 Trend

 

*Kişisel antrenörlük ABD’de meslek olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de meslek olarak kabul edilmemektedir. Herhangi bir meslek koduna sahip değildir.

 

 

 

 

 

 

 

Yazar:Fırat Önder Mutluer

KAYNAK: https://journals.lww.com/acsm-healthfitness/Fulltext/2019/11000/WORLDWIDE_SURVEY_OF_FITNESS_TRENDS_FOR_2020.6.aspx

5Shares

Yorumlar

Yorumlar

29 Kasım 2019

0 responses on "2020 Fitness Trendleri"

Leave a Message

Bize Ulaşın

Life Fitness Academy Türkiye İletişim

Ulus Mahallesi Öztopuz Caddesi No:28 Beşiktaş/İstanbul

0212 213 36 37

info@lfaturkiye.com

top

®Lıfe Fıtness Academy'nin tüm hakları Life Fıtness Türkiye mümessili ve distribütörü EKS DIŞ TİCARET A.Ş.'ye aittir. Sitede kullanılan içerikler izin alınmadan herhangi bir yerde kullanılamaz ve ya yayımlanamaz.  İzinsiz biçimde alınan içerikler hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Setup Menus in Admin Panel